Turistika na Devínskej Kobyle

Devínska Kobyla a jej okolie ponúka pestré možnosti trávenia voľného času v každom ročnom období. S nádhernými zákutiami a výhľadmi na rakúske Moravské pole či zrúcaninu hradu Devín je toto územie veľmi atraktívne na pešiu turistiku.



Zobraziť Devínske Karpaty - položené 05.03.2011 na väčšej mape


Devínska Nová Ves - Weitov lom

Dĺžka: 3 km

Trasa je nenáročná, vhodná pre vychádzky aj s malými deťmi. Začína na Námestí 6. apríla a vedie po ulici Slovinec k Pieskovcu (Sandbergu). Hniezdne nory v pieskovej stene sú od jari do jesene domovom pestrofarebných včelárikov zlatých. Pokračuje po turistickej modrej značke. Počas trasy je možno pozorovať viaceré vzácne lesostepné aj stepné druhy rastlín viazané na suché slnečné svahy. K najčarovnejším jarným zážitkom patria bezpochyby koberce zlatožltých hlaváčikov jarných. Kúsok ďalej si všimnite na cestičke násypník. Je pozostatkom nadzemnej lanovky, ktorou sa v minulosti prevážal vyťažený piesok z Pieskovca k rieke Morave. S ťažobnou činnosťou žiaľ súviselo aj zničenie zvyškov veľkomoravského hradiska na Pieskovci. Pokračuje kľukatou cestičkou až do Veitovho lomu bývalého kameňolomu a vápenky, odkiaľ sa pálené vápno v minulosti vyvážalo do Rakúska a Talianska. Za lomom môžete zíjsť dole z chodníka cez záhradkársku oblasť na zastávku MHD smer mesto alebo Devínska Nová Ves.


Devínska Nová Ves - Devín

Dĺžka: 4,8 km

Začiatok trasy je ako pri predchádzajúcej, na Námestí 6. apríla pri morovom stĺpe. Modrá značka pokračuje strmou ulicou Slovinec (pomenovanie podľa chorvátskej Slavónie) k svetoznámej paleontologickej lokalite Pieskovec. Dôkazom niekdajšieho treťohorného mora na tomto mieste je vyše 350 rôznych druhov fosílnych nálezov, ako napr. žraločie zuby, zvyšky rias, či takmer celý pancier korytnačky rodu Trionyx. V skorom letnom období zdobí lesostepy, ktorými vás chodník ďalej povedie, hojný druh rastliny - vysoký a veľmi aromatický (citrónovo-škoricová vôňa) jasenec biely. Ďalej prechádzate po modrej turistickej značke cez Weitov lom a striedavo cez lúčne (nádherný výhľad), lesostepné a lesné porasty ponad záhrady a chatovú oblasť až do Devína. Určite si tu nenechajte ujsť prehliadku Devínskeho hradu – jedného z najstarších historicky doložených hradov na Slovensku (864 ako Dowina). Verili by ste, že na mohutnom skalnom brale hniezdil aj bocian biely?


Náučný chodník Devínska Kobyla E2

Dĺžka: 4 km

Krásna vyhliadková trasa začína pri náučnej tabuli nad Devínskou Novou Vsou na konci ulice Slovinec. Po strmom výstupe poza pieskový odkryv Sandberg, sa vám po ľavej strane sa vám otvorí nádherný pohľad nielen na rakúsky Marchfeld, ale za dobrej viditeľnosti aj na vzdialené predhorie Álp - Schneeberg. Okraje svahu sú na jar posiate žlto a fialovo sfarbenými kosatcami. Pri prechádzke dávajte pozor na hojne sa vyskytujúceho ale chráneného chrobáka - májku fialovú. V sebaobrane totiž vystrekuje jedovatú látku kantaridín. V pôvodnom lesnom poraste s prevahou duba a hrabu nájdete aj bučiny – buk tu dosahuje najnižšie polohy v celých Západných Karpatoch. Na 5 informačných tabuliach, venovaných najmä vzácnej prírode, sa tiež dozviete zaujímavosti z bohatej histórie územia, ktorá je tu doložená od mladšej doby kamennej.


Devínska Nová Ves - Devínska Kobyla

Dĺžka: 3 km

Na križovatke ulíc Eisnerova/ P. Horova sa vyberte z Devínskej Novej Vsi smerom k vodojemu. Pred vodojemom sa pod severným svahom masívu Devínskej Kobyly neďaleko sídliska Podhorské nachádza zaujímavá náučná lokalita Dendropark. 33 informačných tabúľ, spestrených rôznymi aktivitami pre deti, je venovaných spoznávaniu drevín a lesného ekosystému. Lesná cestička ďalej pokračuje až pod najvyšší bod Devínskych Malých Karpát. Spod vrcholu (514 m n.m.) Devínskej Kobyly môžete pokračovať po červenej a ďalej žltej značke do Dúbravky, Devína alebo po červenej Štefánikovej magistrále až na jej koniec do Dukly.


Devínska Nová Ves – Karlova Ves

Dĺžka: 8 km

Z križovatky ulíc Eisnerova/ P. Horova v Devínskej Novej Vsi sa vydáte po zelenej turistickej značke ako pri predchádzajúcej trase. V každom ročnom období môžete v lesoch Devínskej Kobyly obdivovať zaujímavý rastlinný či živočíšny druh. Na jar sú to husté porasty snežienok jarných, neskôr skombinované žltým blyskáčom jarným, chochlačkami, prvosienkou, veternicou či fialkami. Z vtákov tu hniezdi vzácny jastrab lesný, obľubujúci lesné prítmie a ticho, či málo známy a rovnako vzácny dravec včelár lesný. Ďalej po zelenej značke prídete na rázcestie Devínskej Kobyly (480 m.n.m.), kde sa napojíte na červenú značku. Po nej pokračujete smerom do Líščieho údolia v Karlovej Vsi, neďaleko ktorého sa nachádza aj známa bratislavská ZOO.


Devín – Dúbravka

Dĺžka: 6 km

Spod Devínskeho hradného brala na sútoku Moravy a Dunaja sa vydajte po žltej turistickej značke smerom na Devínsku Kobylu do časti Úzky les. Na jesennej prechádzke dubovo-hrabovými lesmi sa môžete kochať nádherne sfarbenými listami a pri troche šťastia zahliadnete aj majestátneho jeleňa, ktorý sa v tomto období ozýva hlbokým ručaním. Onedlho prídete na rázcestie križujúce červenú turistickú značku (Štefánikova magistrála). Ďalej pokračujete po žltej značke. Pri postupnom klesaní obchádzate horský hotel Salez a vchádzate cez záhradkársku oblasť do Dúbravky pri barokovom kostole sv. Kozmu a Damiána a cez cestu ku Domu kultúry Dúbravka.


Zdroj: Devínska Nová Ves - Turistický sprievodca